Türk Graffiticiler

Türk Graffiticiler

Türk Graffiti ortamı 1980’lerin başlarında ilk eserlerini görmüştür. O dönemlerde İstanbul’da sokağa ilk işlerini yapmaya başlayan “Turbo” günümüzde aktif olarak graffiti hayatına devam etmektedir. Türk hiphop ve graffiti camiasının “babası” olarak adlandırılan Turbo, graffiti yapan hemen hemen her Türk graffitici’nin ilham kaynağıdır. Gerek sokağa yaptığı graffitilerle, gerek yazdığı graffiti kitaplarıyla ve hatta düzenlediği organizasyonlarla yeni başlayan ve kendini geliştirmeye çalışan türk graffiticilerin bilgi kaynağıdır.

Türkiye’de 1980’lerde ortaya çıkan graffiti 1990’lı yılların sonuna doğru ilk büyük patlamasını yaşamıştır. Turbo “Blue Jean” dergisinde hazırladığı graffiti köşesi sayesinde ülkenin farklı bir çok yerindeki gençlere ulaşmış ve graffitiyi sevdirmiştir. Günümüzde graffitiye devam eden ve “oldschool” olarak adlandırılan tüm türk graffiti sanatçıları bu dönemde sokaklara işler yapmaya başlamıştır. Şimdilerde ise graffiti’nin en yoğun olduğu ilimiz İstanbuldur. İstanbul’un ardından ise İzmir, Adana ve Ankara graffiti bakımından en yoğun şehirlerdendir.

Günümüzde popüler Türk graffiti sanatçıları:

-İstanbul: Turbo, Shione, Leo, Pars, Hero, Coper Dukstill, Reach, Meck, Gesk, Repus, Soec, Stalker,

-Ankara: Stak67, Koz, Saint,Wzr, Atione, Saes, Snack, Bekla…

-İzmir: Pans, Doz, Fresk, Hemon, Zero, NConen, Roze…

-Adana: Baker, Adez, Duvok, Maste, Neak, Zeos…

Bu şehirler haricinde Türk graffiti sanatçıları vardır. Bunlardan en önemlisi Bursa’dan Cause Turk tur. Tüm dünyada style ustası olarak bilinen Cause Türk, Need More Cans ekibine dahildir. Türk graffiti sanatçıları günümüzde aktif olarak graffiti yapmaya devam etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir