Ankara’nın Sokak Gerillaları: Küf Project

Ankara’nın Sokak Gerillaları: Küf Project

İlk olarak 2010 yılında Ankara sokaklarına küf imzası bırakmaya başlayan ve yaptıkları işlerin kalitesi ile kendilerinden ülke çapında bahsedilmesini sağlayan gruptur. Yaptıkları politik işler sayesinde, ülke çapında medyada yer almış, Ankara’nın uzatmalı belediye başkanını sık sık hedefe koymuşlardır. Ankara insanının ortak dertlerini, yine onların ortak kullanım alanlarına, yani sokaklara işleyen bu ekip yaptığı her işte takipçilerini şaşırtmayı başarmıştır.  Söylediklerine göre estetik yoksunu şehirlerden de rahatsızlar, görsel zevkin zayıflığından da, sistemin falsolarından da. İnsanları yürürken adımlarına bakmaktan kurtarmak istiyorlar.

Küf Project – Tosun Paşa – Ankara

 

Küf Ankara’nın estetik yoksunu olmasından, sokakların renksizliğinden, insanların donukluğundan sıkılmış, sokaktaki insana ulaşmak için ortaya çıkmış bir oluşum. Bu amaca hizmet eden en iyi yerin sokak olduğununda farkında. Sokakta mesajlarını yayınlamak için ise farklı yöntemlere başvuruyorlar. Kimi zaman sprey boya, kimi zaman şablonlar ve etiketler kullanarak bir duvarı hedef alırken bazı işlerinde ise sokağa enstalasyonlar bırakıyorlar. Amaçları sadece insanlara renkli bir duvar sunmak olmayan bu grup sansasyon yaratacak işlere imza atmıştır.

Küf Project – Mickey Gökçek – Ankara

 

Yaptıkları işlerde politik söylemlerde bulunmasından ve Ankara’nın uzatmalı başkanı Gökçek ile olan münasebetlerinden dolayı işleri sokakta barındırılmıyor fakat işlerin sosyal medyaya yükledikleri görselleri sayesinde mesaj yerine ulaşıyor. Kaliteli görseller, müzikler ve yüksek kalitede bir vizyonun eseri olan bu işler sayesinde sosyal medya üzerinde büyük bir destekçi kitleleri bulunuyor. Ankara’nın sokak sanatı anlamında umudu olan küf uzun zamandır yeni bir iş yayınlamasa bile biz onların bizi bir yerlerden izliyor olduğunu biliyoruz…

Sokağa dönün…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir