Blog

Blog

Kentte yaşayan ama kentin olanaklarından yeterince faydalanamayan gençlerin, sesini duyurmak ve kendi isimlerini yüceltmek için yaptıkları grafiti, Türkiye’de 1980’li yıllarda başlayıp günümüze kadar gelişmiş ve gençlerin ilgi duyduğu bir etkinlik haline gelmiştir. Ankara’da grafiti sanatının hip-hop kültürü bağlamında ilk örnekleri 1996 yılında Ankara’ya misafir olarak TED koleji öğrencileri tarafından yapılmıştır. Kolej durağında bulunan TED koleji duvarında Orion ve Simoe tarafından yapılmış graffitiler sayesinde Ankara Graffiti ortamının ilk graffitileri ortaya çıkmıştır.

1996 öncesi Ankara Graffitisine dair hiphop kültürü bağlamında bilinen başka örnekler yoktur. Önceleri Ankara duvarları siyasi yazılar ve Hiphop kültüründen habersiz gençlerin  yaptığı yazılamalar haricinde boş kalmıştır. Orion ve Simoe’nin Ankara’dan gitmeden önce çektikleri fotoğraflarda bu yazılamaların örnekleri görülmektedir.

Simoe Ankara Graffiti – 1996
Orion Ankara Graffiti – 1996

 

Ankaralı  graffti sanatçılarına ilham olan bu duvarlar maalesef günümüzde kapatılmış ve yok olmuştur. Bu graffitilerin Ankaralı Graffiti sanatçılarına ilham olmasını Need More Cans ekibinden Koz bir röportajında şöyle belirtmiştir: “O zamanlar Ankara da graffiti namına duvarda spreyle yapılmış ne görsem dikkatimi çekiyordu. Bunlardan beni en çok etkileyenleri Ankara TED Kolejinin duvarındaki ORION graffitisi ile Yenimahalle Sağlık Ocağının duvarındaki BREAK graffitisi idi.”  2000’li yılların başından itibaren yerli ilk örneklerin görüldüğü Ankara’da 2010 yılına kadar olan 10 yıllık süreçte bir çok writer ortaya çıkmış, Ankara graffiti anlamında altın çağını yaşamıştır. Günümüzde aktif olarak graffiti hayatını devam ettiren çok az writer kalmıştır.